+370 611 37959 

info@re-act.lt

ENEAGRAMA

ENEAGRAMA tai transformacinė kelionė į savęs pažinimą ir kitų žmonių, bei pasaulio supratimą. Ji atskleidžia devynis pasąmoninius motyvus. Priklausomai nuo to, kurio poveikis stipriausias, formuojasi unikalūs charakterio tipai su jiems būdingomis instinktų, emocijų ir mąstymo strategijomis. Be to ji atskleidžia kaip keičiasi mūsų elgesys skirtingose gyvenimo situacijose. Kitaip tariant Eneagrama apibūdina devynis iš principo skirtingus realybės suvokimo būdus.

Nauda ir pritaikomumas:

Išsiaiškinus, koks pasąmoninis motyvas daro poveikį mūsų gyvenimui, galime aiškiai suvokti savo reakcijas, santykius ir pasikartojančius įvykius. Jau vien tai turi terapinį efektą, nes leidžia pagaliau suprasti ir priimti save. Tik suvokę pasąmoninius poreikius ir baimes, galime keisti jų poveikį mūsų gyvenimui.

Eneagrama taip pat padeda suvokti, kad kiti žmonės gali mąstyti, elgtis ir reaguoti visiškai skirtingai. Supratus jų motyvus galime kur kas tolerantiškiau priimti jų gyvenimiškas strategijas ir kilstelti santykius į aukštesnį lygį.

Naudojimo sritys: Savęs pažinimas ir asmenybės augimas; Santykiai, auklėjimas; Psichoterapija ir koučingas; Verslas ir personalo atranka; Socialiniai mokslai; Kūryba.

Istorija:

Eneagramos pavadinimas sudarytas iš graikiškų žodžių  ennea-devyni ir grammos-figūra. Tai sintezė senovinių dvasinių šaltinių ir šiuolaikinės psichoanalitinės psichologijos. Nors iki šiol nėra visiškai aišku kaip, kur ir kada atsirado pats simbolis, tačiau šiuolaikiniam pasauliui jį pristatė žinomas filosofas, mistikas Gregorijus Gurdžijevas. Jo dėstomas modelis buvo apie universalius visatos įstatymus, o mokymai skirti sąmoningumo vystymui.

Eneagrama, tokia kokią mes turime šiandien buvo pristatyta filosofo  Oskaro Ičazo 1970-ais metais. Jis pirmasis aprašė 9 fundamentalius psichologinius motyvus ir jiems būdingą mąstymą, bei elgesį.

Klaudijo Narancho, garsus psichiatras, geštalto terapeutas, buvo vienas pirmųjų O. Ičazo mokinių. Jis atliko klinikinius tyrimus, juos pagrindė ir parengė Eneatipų psichologiją, kuri aprašo stereotipinius elgesio modelius. 

 

Struktūra:

  • Bazinis tipas: Savo kasdieniame gyvenime naudojame įvairius elgesio scenarijus, tačiau tik vienas Eneagramos tipas nusako mūsų pasąmoninį motyvą.
  • Centrai: Eneagramoje aprašomi centrai atitinka mūsų gyvenime naudojamas intelekto rūšis: širdies centras – emocinis intelektas (EQ); galvos centras – mąstymo intelektas (IQ);  kūno centras – instinktyvus intelektas (BQ).
  • Perėjimai strese / komforte: Skirtingai nuo kitų tipologijų, Eneagrama yra dinamiškas modelis. Ji nusako kaip keičiasi žmogaus elgesys komforto ir streso būsenoje.
  • Sparnai: Kiekvienas tipas gali jausti vieno ar dviejų šalia esančių tipų poveikį. Su metais jis gali keistis.


  • Instinktai: Egzistuoja trys instinktai: Savisaugos, Socialinis ir Seksualinis. Vienas iš jų yra dominuojantis.
  • Sveikumo lygiai: Yra devyni sveikumo lygiai kurie parodo kiek iškreiptai veikia mūsų vidinė prigimtis.


ENEAGRAMOS TIPAI:

1 tipas – PERFEKCIONISTAS

Gyvenimiška strategija :  Kontroliuoti save ir siekti tobulumo.

1-o tipo žmonės labai atsakingi ir sąžiningi. Nuolat tobulina save ir aplinką. Vertina taisykles, laikosi susitarimų. Mėgsta patarinėti ir išsako žmonėms kas yra teisinga, o kas ne, šventai tikėdami, kad jiems tai bus naudinga.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Renka teisingus žodžius, sakiniai trumpi, daro pauzes, reikšmingas tonas.

- Įtemptas žandikaulis, paspaudžiama lūpa, laikysena tiesi, gestai apačioje, rimti.

- Bendraujant kyla noras įrodyti savo kompetenciją, padorumą ir užsitarnauti jų pagarbą. Nerimas, kad esi vertinamas.


Įsitikinimai :

Aš žinau, kas yra teisinga. 1-ukai labiau nei kas kitas tobulina save todėl yra įsitikinę, kad jų realybės suvokimas yra tiksliausias, o nuomonė ir požiūriai patys teisingiausi. Šis įsitikinimas leidžia 1-ukams būti savimi pasitikinčiais, imtis lyderio ar net reformatoriaus pozicijos įvairiose gyvenimo sferose. Tačiau jis turi ir neigiamą poveikį, dėl per kritiško požiūrio į kitokią nuomonę.

Jei negali kažko padaryti tobulai, tai nedaryk išvis. Tobulumo siekimas 1-ukus daro tikrais profesionalais savo darbe. Jie įsigilina į menkiausius niuansus, labai atidžiai įvykdo visus reikalavimus. Tačiau dėl perdėto tobulumo siekimo, jiems gali būti sunku užbaigti darbą, nes vis atsiranda naujų  niuansų.

Racionalūs žmonės neturėtų reikšti destruktyvių jausmų. Siekdami būti tobulais, 1-ukai kruopščiai kontroliuoja ką ir kaip kalba, kaip pasirodo prieš kitus žmones ir yra įsitikinę, kad  atviras emocijų (ypač pykčio) reiškimas yra nebrandumo ir neracionalumo požymis. Šis įsitikinimas verčia juos užspausti ir kaupti savyje negatyvias emocijas.

Rizika :

Vidinis kritikas. Tam, kad galėtų gerinti ir taisyti pasaulį, 1-ukai patys turi būti tobuli. Pas juos labai išvystytas Vidinis kritikas – išmintingesnė asmenybės dalis, atsakinga už tai, kad 1-ukai neišklystų iš tiesos kelio. Tas balsas primena, kaip svarbu laikytis principų, ir kad malonumų bei poilsio reikia nusipelnyti. Vidinis kritikas neleidžia jiems atsipalaiduoti ir tuo pačiu laisvai reikšti emocijas.

Stresas / Komfortas :

Į 4-uką (Individualistas): Susiduria su užspaustomis negatyviomis emocijomis, pradeda gailėtis savęs, supranta, kad teisingas elgesys nėra garantija, kad juos gerbs.

Į 7-uką (Entuziastas): Išsilaisvina nuo kontrolės ir su malonumu neria į linksmybes ir pilną poilsį.

2 tipas – PAGALBININKAS

Gyvenimiška strategija : Fokusuotis į kitų žmonių poreikius ir taip tapti nepakeičiamu.

2-o tipo žmonės puikūs draugai, nuolat besistengiantys parodyti, koks jūs jam svarbus ir brangus. Pirmiausiai jie padeda kitiems, o tik tada pasirūpina savimi, nuoširdžiai trokšdami, kad  aplinkiniams nieko  netrūktų. Tikisi, kad žmonės tai įvertins ir bus dėkingi. Patys sunkiai pripažįsta savo poreikius ir neprašo pagalbos.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Švelnus, ramus tembras. Viliojanti intonacija. Kalba apie artimuosius o ne save.

- Atviras artimas kontaktas, žaismingumas, šypsena, atviri gestai širdies zonoje. 

- Bendraujant greitai atsiranda artumo jausmas ir „įpareigojantis tarpusavio ryšys“. Sudėtinga išlaikyti ribas. Flirtas.


Įsitikinimai :

Kitų žmonių poreikiai svarbiau nei asmeniniai. 2-ukai yra pernelyg reaguojantys į kitų žmonių poreikius. Dėl savo jautrumo ir empatijos moka palaikyti ir pagelbėti sunkiu periodu. Rūpindamiesi kitais 2-ukai gauna pripažinimą ir pagarbą, ir jaučiasi iš dalies prisidėję prie tų žmonių laimės, sėkmės.

Rūpintis savimi egoistiška ir savanaudiška. 2-ukai įsitikinę, kad kiti juos mylės, tik jei nuolat jais rūpinsis ir palaikys. Atsisakydami savo poreikių, paaukodami juos kitų žmonių labui, 2-ukai tikisi gauti dėkingumą ir pagyras, o tai leidžia jaustis reikalingu ir laimingu.

Aš vertingas tik tada, kai padedu kitiems. Šis įsitikinimas skatina 2-ukus maksimaliai tenkinti kitų žmonių poreikius, nes taip jie palaiko savo paties vertę. Mintys apie tai, kad vertingu galima jaustis ir kitais būdais, sukelia 2-ukams baimę, kad tuomet gali tekti susidurti su savo emocijomis ir tokiu didžiuliu savų poreikių srautu, kad jų bus neįmanoma įgyvendinti.

Rizika:

Priklausomybė. Siekdami tapti nepakeičiamais, padaryti kitus žmones priklausomais nuo jų pagalbos, 2-ukai patys patampa priklausomi nuo įvertinimo ir dėkingumo. Gali vengti nutraukti beverčius santykius, motyvuodami, kad partneris be jų neišgyvens, nors iš tiesų būtent 2-ukams toks pasiaukojimas suteikia vertės jausmą. Jie gali netgi manipuliuoti, demonstratyviai prisiimdami kankinio vaidmenį. Taigi už sąmoningo altruizmo, neretai slypi pasąmoninis poreikis dėkingumui ir pripažinimui.

Stresas / Komfortas :

Į 8-uką (Bosas): Pradeda suvokti savo poreikius, kaltina artimuosius, kad yra išnaudojami, gali reikalauti ir grasinti, kad daugiau nebesirūpins.

Į 4-uką (Individualistas): Atsipalaiduoja, skiria laiko savirealizacijai, kūrybai, saviems interesams.

3 tipas – PASIEKĖJAS

Gyvenimiška strategija : Siekti sėkmės ir kitų žmonių susižavėjimo.

3-io tipo žmonės labai motyvuoti, visada užimti, nes turi daug tikslų, ambicijų. Viskas juose, nuo gestų, kalbos iki rūbų detalių demonstruoja kokie jie sėkmingi. Jie neįtikėtinai energingi, galintys daryti keletą darbų vienu metu ir nuolat kažko siekiantys. Maksimaliai efektyviai skirsto savo laiką, lanksčiai susidoroja su kliūtimis ir investuoja į savęs tobulinimą.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Kalba greitai ir aptakiai, aukštas balso tembras, temos apie tikslus ir pasiekimus.

- Didelis greitis, plačiai šypsosi, rankų judesiai platūs širdies zonoje, vidinė pulsacija.

- Bendraujant atsiranda jausmas, kad esi nepakankamai sėkmingas. Noras padaryti įspūdį rezultatyvumu ir efektyvumu.


Įsitikinimai :

Nėra nieko neįmanomo. 3-ukai tiki, kad gyvenimas pilnas įvairiausių galimybių, ir pasiekti galima absoliučiai visko, reikia tiesiog labai stengtis ir daug dirbti. Ir tikrai šis įsitikinimas jiems padeda pasiekti neįtikėtinos sėkmės. Dažnai pasiekia karjeros aukštumų.

Aš labai efektyvus, mano galimybės beribės. Darboholikai, gilinasi į vis naujas gyvenimo sritis, jei tik tai padės pasiekti tikslus ir atsisako to kas trukdo. Nesigilina į nereikšmingas smulkmenas, detales. Prisitaiko bet kokioj situacijoj, kad išgautų maksimalią naudą. Labai vertina savo laiką, nes tai vienintelis resursas, kurio jiems gali pritrūkti.

Pasitinka pagal rūbą. Labai svarbu sudaryti sėkmingo žmogaus įspūdį. Jie instinktyviai jaučia kokioj aplinkoj kaip elgtis. Lyg atsitiktinai, bet pasipuikuoja vardiniais rūbais, prabangiu laikrodžiu ar automobiliu. Mėgsta dovanoti brangias dovanas.

Rizika:

Kaukės ir rolės. 3-ukai labiau nei kiti tipai susifokusavę į savo įvaizdį. Jie stengiasi pasirodyti save iš geriausios pusės, nuslėpdami trūkumus. Jie greitai identifikuoja kokioj aplinkoj kokiu reikia būti ir lanksčiai prisitaiko. Tačiau vis taikydamiesi pagal kitus žmones ir situacijas, 3-ukai rizikuoja pamiršti savo vertybes. Jie nereiškia savo tikrųjų emocijų, slepia jas už sėkmingo žmogaus kaukės, ar netgi taip įsigyvena į rolę, kad tai tampa lyg nauja identifikacija. Net artimiesiems sudėtinga pamatyti tikrąją asmenybę, todėl palaikyti artimus santykius labai sunku. Nepaisant žavėjimosi ir sėkmės, 3-ukai gali jaustis vieniši. Santykiai tampa tokie pat paviršutiniai ir netikri, kaip ir susidarytas įvaizdis.

Stresas / Komfortas :

Į 9-uką (Taikdarys): Nebegali susidėlioti prioritetų, dingsta efektyvumas, viskas atrodo beprasmiška.

Į 6-uką (Skeptikas/Lojalistas): Sumažina tempą, peržvelgia savo gyvenimą ir susimąsto kam visi tie pasiekimai.

4 tipas – INDIVIDUALISTAS

Gyvenimiška strategija : Lyginti save su kitais žmonėmis ir siekti unikalumo.

4-o tipo žmonės patys jautriausi. Kiekviena detalė, pradedant originaliais rūbais, baigiant paslaptinga šypsena, pabrėžia jų individualumą, unikalumą ir išskirtinumą. Jų vidinis pasaulis kupinas jausmų, kuriuos būtina išreikšti. O tai padeda 4-ukams tapti genialiais kūrėjais. Jiems patinka gilintis į savo bei kitų žmonių išgyvenimus, vidinį pasaulį.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Švelnus balsas, dramatizuojantys žodžiai, nepabaigia sakinių, „skaito mintis“.

- Dažnai dūsauja, raudonuoja, susigūžę, liūdnas pavargęs veidas, slepiamas emocionalumas.

- Bendraujant atsiranda beviltiškumo jausmas ir liūdesys. Noras palaikyti, padėti arba pralinksminti.


Įsitikinimai :

Aš ne toks kaip visi. Su manimi kažkas ne taip. 4-ukai visą gyvenimą bando išsiaiškinti kokie jie iš tikro, kam jie čia. Bandydami rasti atsakymus, lygina save su kitais žmonėmis. Jiems atrodo, kad kitų žmonių gyvenimai paprastesni, lengvesni, o jiems laimės receptas neduotas. Tapatina save su jausmais ir siekia juos kuo labiau išreikšti, tačiau aplinkiniai ne visada atlaiko tokius emocijų pliūpsnius.

Tai ko man reikia yra išoriniame pasaulyje. 4-ukai nuolat jaučia, kad jiems trūksta kažko labai svarbaus. Jie siekia idealumo, savo paties pilnatvės. Pasiklydę savyje, bando rasti išorėje kažką, kas juos papildytų ir palaikytų.

Geriau mirti, nei gyventi pilką gyvenimą. 4-ukams labai svarbus išgyvenimų intensyvumas. Dėl jo yra pasiruošę aukoti savo laimę, saugumą, patogumus. Ramus, stabilus gyvenimas sukelia ilgesį, depresiją, nuo kurios bando vaduotis išoriniais dirgikliais.  Tik stiprios emocijos daro juos gyvais, didina kūrybiškumą

Rizika:

Savikritika. Bet kokia frazė pasakyta 4-ukui gali paleisti vidinio kritiko mechanizmą, kuris pereina į savęs naikinimą, asmeninių vertybių menkinimą. Tai įtakoja žema 4-ukų savivertę ir polinkį į depresiją. Iš kitos pusės, savikritika skatina tobulėti, siekti pripažinimo.  Jiems labai reikia aplinkinių dėmesio, bet dėl padidintos savikritikos dažnai yra nedrąsūs.

Stresas / Komfortas :

Į 2-uką (Pagalbininkas): Pakeičia fokusą nuo savęs į kitus žmones, bando jiems įtikti, tenkina jų poreikius.

Į 1-uką (Perfekcionistas): Tampa racionalesni, koncentruojasi į užduotis, sprendimus. Jausmai nueina į antrą planą. Pritaiko savo unikalumą ieškant sprendimų ir siekiant tikslų.

5 tipas – STEBĖTOJAS

Gyvenimiška strategija : Nusišalinu ir išsaugau energiją žinių kaupimui.

5-o tipo žmonės sudaro įspūdį lyg žinotų absoliučiai viską. Ir iš tiesų, jų mąstymo spektras labai platus ir gilus, žinios enciklopedinės, mokslinės. Neskuba dalintis savo išmintimi, jei nėra įsitikinę, kad pašnekovai pakankamai išprusę tai suprasti ir tikrai domisi konkrečia tema. Išorinis pasaulis ir santykiai su žmonėmis baugina, nes atima jų asmeninį laiką ir energiją.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Ilgos pauzės, lakoniški atsakymai, sausa kalba be emocijų, frazės sudėtingos.

- Skurdi gestikuliacija, tyrinėjantis žvilgsnis, neutralus veidas, atsiriboję. 

- Bendraujant atsiranda jausmas, kad esi nepakankamai protingas ir išmanantis. Diskomfortas dėl to, kad nėra emocinio grįžtamojo ryšio.


Įsitikinimai :

Aplinkinis pasaulis pavojingas. Išorinio pasaulio baimė skatina 5-ukus kaupti informaciją. Juos baugina nežinomi dalykai, todėl bando atrasti sistemą, kuri padėtų suprasti kaip veikia pasaulis ir numatyti galimus pokyčius. Labai nemėgsta netikėtumų ir staigmenų (net malonių). Mieliau įvykius stebi per atstumą, neina į kontaktą.

Protas yra vienintelis objektyvus šaltinis, o jausmai nepastovūs ir subjektyvūs. 5-ukai disocijuojasi nuo savo jausmų, bando juos įvertinti objektyviai. Nepatikliai reaguoja ir į kitų žmonių emocijas, todėl aplinkiniams atrodo uždarais, bejausmiais. Iš tiesų taip jei saugo savo pažeidžiamumą. Jaustis labiau užtikrintu padeda tik kuo didesnis informacijos kiekis, planavimas ir vengimas galimų problemų.

Resursai riboti, jų gali nepakakti. Dėl šio įsitikinimo jie linkę atsiriboti nuo aplinkos, kaupti ir saugoti resursus, informaciją, energiją. Stengiasi kuo daugiau gauti iš aplinkos, neiššvaistant savo energijos.

Rizika:

Nepriklausomybė. Poreikis saugumui skatina 5-ukus iki minimumo sumažinti kontaktą su aplinkiniu pasauliu. Jie mano, kad kuo mažiau kažko tikėsis iš kitų žmonių, tuo mažiau bus tikimasi ir iš jo. Mėgsta būti su savimi, savuose apmąstymuose. Nepriklausomybe jiems svarbiau už materialius dalykus, todėl fiziniai poreikiai labai kuklūs, nerūpi socialinis statusas. Šis bruožas leidžia imtis keisčiausiu idėjų ir atvesti prie naujų atradimų.

Stresas / Komfortas :

Į 7-uką (Entuziastas): Pradeda ieškoti paprastų, paviršutinių sprendimų, tampa labiau ekstravertiški.

Į 8-uką (Bosas): Pajaučia jėgų antplūdį, tampa spontaniškesni, labiau pasitikintys, ryžtingesni. Atkreipia dėmesį į kūniškus pojūčius, išreiškia jausmus.

6 tipas – SKEPTIKAS / LOJALISTAS

Gyvenimiška strategija : Siekti palaikymo ir atramos abejojant ir tikrinant.

Tai patys ištikimiausi žmonės, išlaikantys lojalumą žmogui, projektui ar idėjai net tada kai visi nusisuka. Jie moka pažvelgti giliau gražaus fasado ir pamatyti paslėptus motyvus, niuansus. Tai malonūs, geri žmonės padedantys silpnesniems. Tačiau jie turi ir kitą pusę. Skepticizmas yra viena pagrindinių jų savybių. 6-ukai nuolat abejoja, ieško trūkumų, galimų problemų. Nepasitiki savimi, todėl ieško autoritetų išorėje. Tačiau vėliau išsigąsta priklausomybės be per didelio poveikio ir ima tais jais abejoti, tikrinti ir provokuoti.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Daug konkrečių pavyzdžių, svarstymų ir prieštaravimų. Vienu metu gali ir kalbėti ir klausyti, ilgi sakiniai, greita kalba.

-  Asimetriška laikysena, sukelti pečiai, rankos kišenėse, nepatiklus bėgiojantis žvilgsnis. 

- Bendraujant atsiranda jausmas lyg tavim nepasitiki. Noras įdėti pastangų, kad nuraminti ir sumažinti įtarumą.


Įsitikinimai :

Niekuo negalima būti užtikrintu. 6-ukai negali pakęsti vertinimo „juoda / balta“. Kuo kategoriškesnė kažkieno nuomonė, tuo daugiau abejonių ji sukelia. Atsiranda stiprus impulsas jai prieštarauti, ieškoti trūkumų bei alternatyvų. Kadangi patys neturi savo griežtos pozicijos, ir visuomet jaučiasi neužtikrinti, tai bando sumenkinti ir kitų žmonių pasitikėjimą.

Prieš priimant sprendimą būtina išanalizuoti visas pasekmes, ypač negatyvias. Galima būtų tai laikyti pesimizmu, tačiau 6-ukai tai laiko realizmu. Kuo atsakingesnis sprendimas, tuo daugiau abejonių kyla. Priimdami sprendimą, jie apmąsto visas neigiamas pasekmes, ir jei vis tik ryžtasi veikti, tai imasi visų saugos priemonių. Lyg rentgenas mato ir žmonių slaptus arba pasąmoninius motyvus.

Aš ištikimas draugas, jei juo pasitikiu. Jie gali išlaikyti draugystę nuo vaikystės, būti labai ištikimais visam gyvenimui, bet draugams tenka praeiti daugybę išbandymų, kad įgytų pasitikėjimą. Gina savus arba silpnesnius. Linkę aukotis dėl teisingumo ir lygybės.

Rizika:

Autoritetai. Sudėtingas ir prieštaringas santykis su autoritetais. 6-ukams trūksta tikėjimo pasauliu ir savimi, o tai skatina ieškoti kažko, kuo galėtų pasitikėti. Bet taip pat suvokia, kad valdžia ir autoritetu galima pasinaudoti, todėl nori nuo to išsilaisvinti ir stiprinti užtikrintumą savimi. Gali kovoti, maištauti prieš nusistovėjusias ideologijas, taisykles.

Stresas / Komfortas :

Į 3-uką (Pasiekėjas): Pradeda aktyviai veikti, nors ir nėra tikri dėl pasekmių.

Į 9-uką (Taikdarys): Tampa atviresni, labiau atsipalaidavę, nustoja viską analizuoti ir tikrinti. Atranda ryšį su savo ir kitų žmonių jausmais.

7 tipas – ENTUZIASTAS

Gyvenimiška strategija : Siekti malonumų, fokusuojantis tik į pozityvius dalykus.

7-ukai kupini idėjų ir moka jomis užkrėsti aplinkinius. Jie visada nori ir žino kaip puikiai praleisti laiką. Dėl malonumų ir linksmybių gali greit susiruošti į neplanuotą kelionę, dievina siurprizus ir naujas pažintis. Problemos jiems neegzistuoja, jos tik įkvėpimo šaltinis. Visame kame mato perspektyvas ir galimybes, greit generuoja idėjas.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Kalba greitai ir daug, įsijaučia, lengvai pertraukinėja, klausia kas jiems įdomu.

- Išraiškinga gestikuliacija, atviras besišypsantis veidas, jaunatviški, apsvaigę pozityvumu.

 - Bendraujant užlieja pozityvumo, gundymo, žaismingumo banga. Atrodo, kad šiam žmogui viskas sekasi.


Įsitikinimai :

Mano svajonės įdomesnės nei realybė. 7-ukai mėgsta svajoti. Jiems patinka pasakoti apie savo keisčiausius planus taip vaizdingai, kad jie atrodo tikrai realūs. Paveiksliukai 7-ukų galvose tokie tikroviški, kad net nebėra būtinybės juos įgyvendinti. Pats planavimas suteikia pasitenkinimą, taigi daugelis planų taip ir lieka neįgyvendinti.

Pasaulis kupinas malonumų. 7-ukų manymu gyvenimas per trumpas, kad švaistytum mintims apie nemalonumus. Jie tarsi išfiltruoja blogus įvykius iš savo gyvenimo, arba bando įžvelgti gerąsias puses. Jie stengiasi būti geros nuotaikos ir linksminti aplinkinius. Puikiai supranta savo poreikius ir nesikuklina prašyti.

Geriau žinoti apie viską po truputį, nei apie kažką vieną giliai. 7-ukai nepasižymi kantrybe. Jiems greit nusibosta ta pati veikla, jie retai į kažką gilinasi, nes horizonte nuolat šmėžuoja naujos idėjos ir galimybės. Kiti juos laiko paviršutiniškais, o patys save vadina plačių pažiūrų žmonėmis.

Rizika:

Malonumai. Svarbiausia gyvenime būti laimingu, patirti kuo daugiau malonumų. Tačiau po greitu gyvenimo tempu, kupinu naujų įspūdžių slypi baimė susidurti su tikrąja realybe, kuri gali užgriūti tarsi lavina nemalonių išgyvenimų, beverčių santykių ir tuštumos jausmo. Darbas jiems taip pat yra malonumų šaltinis, tačiau nors interesai ir platūs, žinios dažnai paviršutiniškos ir ribotos, kas stabdo sėkmingą įgyvendinimą. Dėl laisvės poreikio vengia bet kokių  įsipareigojimų.

Stresas / Komfortas :

Į 1-uką (Perfekcionistas): Pasireiškia vidinis kritikas, atsiranda laisvės suvaržymas, bet tai padeda užbaigti darbus.

Į 5-uką (Stebėtojas): Nurimsta, planai įgauna konkretumo, potencialo realizacijai. Nugrimzta į pamąstymus, mėgaujasi intelektualiais pokalbiais.

 8 tipas – BOSAS

Gyvenimiška strategija : Būti stipriu ir kontroliuoti.

Puikiai žino ko nori iš gyvenimo, ir be skrupulų tai pasiima. Jie visada priekyje ir užima lyderiaujančias pozicijas. Pasiruošę imtis atsakomybės nes tiksliai žino kas teisinga, o kas ne. Jie tiesmukiški, tiesiai sako ką galvoja be jokių užuolankų ar diplomatijos. Jie tiesiogine prasme skleidžia jėgą ir energiją. Rūpinasi „savais“.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Balse jaučiasi jėga, kalba be užuolankų, tiesmukai, be skrupulų gali keiktis, mėgsta juodą humorą.

- Tiesus, pastovus žvilgsnis, , valdingi gestai, nepaiso asmeninės erdvės.

- Bendraujant apima stiprios jėgos ir spaudimo jausmas. Noras atlaikyti provokaciją, ir įrodyti savo stiprybę, atstovėti savo poziciją.


Įsitikinimai :

Dėl visko gyvenime reikia pakovoti. 8-ukai visuomet yra „karinėje parengtyje“. Kovoja dėl savo norų, įsitikinimų, teritorijos. Tiki kad negalima paleisti kontrolės iš rankų, kad jais nebūtų pasinaudota. Reikia būti stipriam kad atlaikyti bet kokius gyvenimo smūgius. Imasi iniciatyvos ir atsakomybės. Tačiau tuo pačiu yra įsitikinęs, kad dėl visų nesėkmių kaltas kažkas kitas.

Žmonės skirstosi į stiprius ir silpnus. 8-ukų mąstymas labai kategoriškas, jiems egzistuoja tik juoda ir balta. Iš vienos pusės toks mąstymas padeda priimti sprendimus, nes turi aiškius ir nedviprasmiškus orientyrus, tačiau iš kitos pusės neleidžia suprasti kitokios nuomonės, kitokių strategijų. Vienintelis jiems suprantamas, priimtinas ir teisingas mąstymas yra kaip jų. O tie kas ne su jais, tie prieš juos.

Jei parodysiu savo silpnumą, mane gali įskaudinti. Šis įsitikinimas susijęs su vidiniu pažeidžiamumu, achilo kulnu, ar gyvybės adata paslėpta kiaušinyje. Akivaizdu, kad dideli šarvai slepia kažką ypač jautraus ir pažeidžiamo. Priklausomybė 8-ukus daro bejėgiais, todėl jie atsiverti gali tik patiems artimiausiems žmonėms, kuriais pilnais pasitiki.

Rizika:

Kontrolė. Nori visada valdyti situaciją ir turėti savo rankose kontrolę. Baiminasi, kad kas nors gali ja perimti.  Kad to išvengtų, imasi daugiau atsakomybės, nei toje situacijoje reikia. Kontrolė suteikia saugumo jausmą. Tačiau jų nedomina dominavimas tarp silpnųjų, jiems būtina turėti autoritetą tarp stipriųjų. Todėl jie dažnai paprovokuoja aplinkinius, kad išryškėtų jų asmeninės savybės.

Stresas / Komfortas :

Į 5-uką (Stebėtojas): Atsitraukia, tars įlenda į kiautą kad galėtų atstatyti jėgas ir skurti naują strategiją.

Į 2-uką (Pagalbininkas): Tampa empatiški, mieli ir geranoriški. Stengiasi padėti net nepašomi.

9 tipas – TAIKDARYS

Gyvenimiška strategija : Siekti harmonijos, nusiraminimo ir išlaikyti pozityvią būseną.

9-ukai labiau nei kas kitas moka aplink save suskurti harmonijos ir komforto atmosferą.  Vien jų būvimas šalia mažina esančius konfliktus ir neleidžia iškilti naujiems. Jie puikiai supranta visų pusių pozicijas, gali įsijausti į jų situaciją. Suteikia besąlyginę paramą nieko už tai nereikalaudami ir net nustumdami į šalį savus poreikius. Tai ramūs, pozityvūs, malonūs ir taikūs žmonės.

Verbaliniai ir neverbaliniai ypatumai :

- Tylus, švelnus balsas, migdanti intonacija, reikšmingi pačepsėjimai.

- Ramūs, lėti, pasyvūs. Gestai minimalūs. Užsisvajojęs žvilgsnis.

- Bendraujant jaučiasi komfortiška, neskubinanti atmosfera. Bendrumo jausmas, migdanti ramuma.


Įsitikinimai :

Svarbiausias dalykas - harmonija. 9-uaki negali pakęsti konfliktų, jiems tai sukelia netgi fizinį diskomfortą. Taigi visais būdais stengiasi jo išvengti ar sušvelninti. Įsijaučia į kiekvieno žmogaus poreikius, todėl mato išsamesnį situacijos vaizdą, o tai savo ruožtu leidžia priimti geresnį sprendimą. Savo norus ir nuomonę jie pasiruošę paaukoti vardan taikos. Nesiima atsakomybės, kad nebūtų kalti, jei kas pasisuks ne taip.

Ne aš čia svarbiausias. Sunkumų 9-ukams kyla ne tik su savo  nuomonės turėjimu, bet ir atpažįstant savus norus ir poreikius. Jiems kur kas paprasčiau ir komfortiškiau susilieti su kitu žmogumi, prajausti jų poreikius, nei stengtis patenkinti savuosius. Jie galvoja, kad savų poreikių reiškimas gali sutrikdyti harmoniją.

80% problemų išsisprendžia savaime, tad neverta eikvoti energijos. 9-ukai turi ypatingą požiūrį į laiką. Laiko jie turi pakankamai, todėl nemato prasmės kažkur skubėti. Tai jaučiasi net jų kalboje ir judesiuose. Jie mėgsta viską atidėlioti, ypač jei tai susiję su kažkuo nemalonaus. Kartais jie būna teisūs ir problemos iš tiesų išsisprendžia savaime, tačiau kartais tai sukelia dar didesnių problemų. Atidėliojimas galioja ir problemoms santykiuose.

Rizika:

Vidinė sanatorija. Jei 9-ukams nepavyksta sukurti taikos ir harmonijos aplink save, tai jie yra linkę nusišalinti mintimis ir emocijomis į savo vidinę sanatoriją. Ten jie gali pasislėpti, atgauti jėgas, pasimėgauti gerais prisiminimais. Tačiau taip kaupiamos  neišspręstos problemos išorėje, o užslopintos neigiamos emocijos kažkada prasiveržti su nekontroliuojama jėga.

Stresas / Komfortas :

Į 6-uką (Skeptikas/Lojalistas): Pradeda projektuoti blogiausius scenarijus. Tampa irzlūs, nepatiklūs ir kaltinantys.

Į 3-uką (Pasiekėjas): Pasidaro labai produktyvūs, pakyla energijos lygis, pradeda jausti malonumą dirbdami.